Zalany telefon to koszmar, którego obawia się niejeden właściciel nowoczesnego smartfona. Z drugiej strony o wypadek nie trudno i każdemu może przydarzyć się problem z zalanym telefonem. Ratujemy naszych klientów z różnego rodzaju kłopotów z ich telefonami jak awarie wyświetlacza, upadki, czy zgniecenia. Nie obce nam jest też przeprowadzanie odzyskiwania danych z zalanych telefonów nie tylko wodą, ale wszelkiego rodzaju cieczami. Dziś właśnie temu zagadnieniu chcemy poświęcić nasz wpis. Czy zalany telefon da się naprawić? Czy każdy telefon po kontakcie z cieczą można uratować?
Zalanie wodą zawsze następuje w najmniej oczekiwanym przez klienta momencie. Warto poznać, w jaki sposób można naprawić zalany wodą telefon. Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić to poprawny demontaż telefonu, poprzedzony wyjęciem baterii. Chodzi o to, że woda przewodzi prąd, może więc wywołać spięcie i nieodwracalne zniszczenia w urządzeniu. Odradzamy korzystanie, a raczej eksperymentowanie ze sposobami ratowania zalanych telefonów z sieci. Ani ryż, ani działanie słońca, suszarki, czy też kaloryfera nie będzie skuteczne, jeśli przesadzimy z temperaturą oddziaływania na delikatne podzespoły telefonu. Poza tym brak wiedzy na temat wpływu wysokiej temperatury na delikatną elektronikę w telefonach, być może osuszy telefon, ale może spowodować spore szkody w matrycy telefonu. Celem zbadania jak głęboko woda dostała się do podzespołów telefonu. W przypadku wielu smartfonów, nowoczesnych telefonów wcale nie jest to takie proste. Nawet my ludzie na co dzień mający kontakt z różnego rodzaju elektroniką, różnorodnymi modelami telefonów niejednokrotnie musimy wpierw przyjrzeć się danemu egzemplarzowi, nim rozpoczniemy wykręcanie pierwszej śrubki. Dzięki dysponowaniu najnowszej precyzyjnej aparaturze do badania elektroniki możemy ocenić stan zalanych elementów, celem sprawdzenia, czy można ich użyć ponownie.
Ważną sprawą, jeśli chodzi o kontakt wody z elektroniką precyzyjną, trzeba działać nawet przy niewielkim ryzyku zalania wnętrza telefonu. Jeśli zdarzy nam się wypadek z telefonem wodoodpornym, spadnie przypadkiem do kałuży, zostawimy go na deszczu, poza wyjęciem baterii i wysuszeniem aparatu powinniśmy dać go do przejrzenia do serwisu telefonów, jak ten, prowadzony przez naszą firmę. Chodzi bowiem o fakt, że nawet wodoodporne telefony nie są odporne na zalanie wodą, a każda najmniejsza ilość deszczu, która przedostanie się do wnętrza aparatu, może wywołać weń spustoszenie.
Otóż przede wszystkim chodzi o oczyszczenie z wilgoci płyty głównej. Często po demontażu telefonu, który miał być wodoodporny widać namacalne ślady kropli wody w postaci śladów korozji czy zalania wewnątrz aparatu. Dla przeprowadzenia skutecznej naprawy zalanego telefonu używamy specjalistycznych urządzeń jak wirówki i wanny ultradźwiękowe do oczyszczenia płyty głównej z wszelkich śladów działania wody jak osady i ślady korozji. Warto bowiem wiedzieć, że po kontakcie telefonu z wodą, nawet w przypadku, gdy telefon uruchomi się ponownie, szkodliwe działanie wody prędzej da znać o sobie.
Naprawa telefonu zalanego cieczą zawsze powinna się kończyć testami poszczególnych podzespołów jeszcze przed złożeniem, celem oceny konieczności wymiany części telefonów, które uległy zalaniu, bądź potwierdzenia możliwości użycia starych. Jeśli klient działa szybko, odłączy telefon od prądu (wyjmie baterię) i oprze się pokusie samodzielnego suszenia telefonu czy to suszarką, czy słońcem, jest olbrzymia szansa, że telefon da się uratować.